Dr sc. Nataša Bogavac-Stanojević

Zvanje: redovni profesor
Organizaciona jedinica: Katedra za medicinsku biohemiju
Adresa: Vojvode Stepe 450, 11221 Beograd, Srbija
Prostorija: A206
Telefon: +381 11 3951-269
Email: natasa.bogavac@pharmacy.bg.ac.rs

CV

Dr Nataša Bogavac-Stanojević, doktorirala je 2007. godine na Univerzitetu u Beogradu - Farmaceutskom fakultetu iz oblasti medicinske biohemije, a post-doktorsko usavršavanje u trajanju od 6 meseci obavila je na Farmaceutskom fakultetu, Univerziteta u Ljubljani 2011. i 2012. godine. 2006. godine završila je specijalističke akademske studije iz oblasti farmakoekonomije i farmaceutske legislative.  Od 1995. zaposlena je na Katedri za medicinsku biohemiju Farmaceutskog fakulteta. U zvanje docenta za oblast Medicinska biohemija izabrana je 2008. godine, a u zvanje vanrednog profesora 2013. godine, dok je u zvanje redovnog profesora izabrana 2018.

Za posdoktorsko usavršavanje dobila je stipendiju Ministarstva nauke i zaštite životne sredine, a za isti studijski boravak 2012. godine stipendiju Basileus III projekta. Dobitnik je dve međunarodne nagrade (ISCB Conference Award for Scientists) za najbolji naučni rad iz oblasti biostatistike. Dobitnik je nekoliko stipendija CEPUS III projektaza mobilnost nastavnika na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu i na Univerzitetu u Pečuju, Medicinskom fakultetu. Dobitnik je stipendije litvanskog univerziteta zdravstvenih nauka za nastavu iz oblasti kvaliteta života.

Trenutno je šef Katedre za medicinsku biohemiju. U periodu od 2012. do 2018. bila je prodekan za finansije Farmaceutskog fakulteta. Angažovana je u radu Komisije za standarde i srodne dokumente u Institutu za standardizaciju Srbije i u više Radnih grupa Ministarstva zdravlja Republike Srbije.

U svom naučno-istraživačkom radu pretežno se bavi ispitivanjem faktora rizika za razvoj kardiovaskularnih bolesti i ekonomskom evaluacijom novih biomarkera. Angažovana je kao saradnik na nacionalnim naučno-istraživačkim projektima, na projektima Fonda za inovacionu delatnost Republike Srbije (inovativni vaučeri i dokaz koncepta), a uključena je i u nekoliko međunarodnih projekata u okviru COST inicijative. Član je EFLM Task and Finish Grupe za laboratorijsku dijagnostiku hronične bolesti bubrega (TFG-CKD) i dopisni je član Radne grupe za laboratorijske vodiče (EFLM). Objavila je više od 88 naučnih radova sa SCI liste.

• Levic M, Bogavac-Stanojevic N, Krajnovic D. The Instruments Used to Assess Health Literacy and Pharmacotherapy Literacy of Diabetes Mellitus Type 2 Patients: A Scoping Review. Frontiers in Public Health. 2021. 10.3389/fpubh.2021.747807
  • Dejanović VV, Stevuljević JK, Vukašinović A, Miljković M, Kafedzic S, Zdravković M, Ilić I, Hinić S, Cerović M, Stefanović M, Spasojević-Kalimanovska V, Memon L, Nešković AN, Bogavac-Stanojević N. Oxidative stress and inflammatory markers PTX3, CypA, and HB-EGF: how are they linked in patients with STEMI? Angiology. 2020;71:713-720.
  • Bogavac-Stanojevic N, Kotur-Stevuljevic J, Cerne D, Zupan J, Marc J, Vujic Z, Crevar-Sakac M, Sopic M, Munjas J, Radenkovic M, Jelic-Ivanovic Z. The role of artichoke leaf tincture (Cynara scolymus) in the suppression of DNA damage and atherosclerosis in rats fed an atherogenic diet. Pharm Biol 2018; 56(1): 138-144.
  • Stevanovic M, Vekic J, Bogavac-Stanojevic N, Janac J, Stjepanovic Z, Zeljkovic D, Trifunovic B, Spasojevic-Kalimanovska V, Zeljkovic A. Significance of LDL and HDL subclasses characterization in the assessment of risk for colorectal cancer development. Biochem Med 2018; 28:030703.
  • Petrovic S,  Bogavac-Stanojevic N,  Lakic D,  Peco-Antic A,  Vulicevic I,  Ivanisevic I, Kotur-Stevuljevic J,  Jelic-Ivanovic Z.  Cost-effectiveness analysis of acute kidney injury biomarkers in pediatric cardiac surgery. Biochem Med 2015; 25 (2): 262-271.
  • Petrovic S, Bogavac-Stanojevic N, Kotur-Stevuljevic J, Peco-Antic A, Ivanisevic I, Ivanisevic J, Paripovic D, Jelic-Ivanovic Z. Oxidative status parameters in children with urinary tract infection. Biochem Med 2014;24:266-72.
  • Spasojevic-Kalimanovska V,  Bogavac-Stanojevic N,  Kalimanovska-Ostric, Memon L,  Spasic S, Kotur-Stevuljevic J,  Jelic-Ivanovic Z.  Factor analysis of risk variables associated with iron status in patients with coronary artery disease. Clin Biochem 2014;47(7-8):564-9.
  • Petrovic S, Bogavac-Stanojevic N,  Peco-Antic A, Ivanisevic I, Kotur-Stevuljevic J, Paripovic D, Sopic M, Jelic-Ivanovic Z. Clinical application neutrophil gelatinase-associated lipocalin and kidney injury molecule-1 as indicators of inflammation persistence and acute kidney injury in children with urinary tract infection. Biomed Res Int 2013, Article ID 947157, 9 pages http://dx.doi.org/10.1155/2013/947157
  • Lakic D, Bogavac-Stanojevic N, Jelic-Ivanovic Z, Kotur-Stevuljevic J, Spasic S, Kos M. A Multimarker Approach for the Prediction of Coronary Artery Disease: Cost Effectiveness Analysis. Value in health 2010; 13: 770-777.
  • Bogavac-Stanojević N, Đurović S, Jelić-Ivanović Z, Spasojević-Kalimanovska V, Kalimanovska-Oštrić D. Circulating transforming growth factor-b1, lipoprotein (a) and cellular adhesion molecules in angiographicaly assessed coronary artery disease. Clin Chem Lab Med 2003; 41(7): 893-898